Popularne posty

poniedziałek, 23 września 2013

Córy grzechu- Iny Lorentz

Töchter der Sünde
(Töchter der Sünde)
W ramach mojego nałogu przeczytałam jednym tchem kolejną część "Nierządnicy"- Córy grzechu.

Bohater: Falko Adler, syn Marii i wolnego rycerza Michała Adlera.

Miejsce akcji: Rzym we Włoszech, Kibitzstein w Niemczech,  XVw.

Wątek: Falko dorósł; dzięki urodzie odziedziczonej po matce i dużego rodzinnemu majątku interesują się nim panny, które chętnie oddałyby rękę zamożnemu rycerzowi. Podczas turnieju zorganizowanym przez biskupa Gottfrieda Schenka zu Limburg, Falko pokonuje Bruna Reckendorfa, który darzy go niewyjaśnioną nienawiścią. Przeciwnik zostaje ranny i jest zmuszony wiele tygodni spędzić w łóżku nie wiedząc czy powróci do pełni sił- tym bardziej powiększa się jego nienawiść i chęć zemsty na synu Marii Adler. Podczas gdy biskup wysyła Falka z misją do Rzymu by eskortował jego siostrzenicę Elisabeth Schen zu Linburg by ta została w jednym z zakonów przeoryszą, Bruno Reckendorf postanawia w zemście uprowadzić najmłodszą córkę Adlerów Hildergardę. Podczas podróży do Rzymu nie wiedząc co spotkało jego siostrę, Falko zakochuje się w siostrze zakonnej Elisabeth, a docierając na miejscu odbarza uczuciem Francesce Orsini- córkę wysoko postawionego pana. Podczas pobytu w Rzymie Falko pomaga w przygotowaniach do przyjazdu niemieckiego króla Fryderyka III, który w tym mieście zamierza pojąć za żonę portugalską księżniczkę Eleonorę Helenę. Na bohatera i jego przyjaciół czeka wiele niebezpieczeńst ze strony wrogów niemieckiego króla, którzy nie cofną się przed niczym by uniemożliwić mu przyjazd do Rzymu.
  
Sposób w jaki została napisana książka: Powieść szczegółowo opisuje kulturę, sposób życia i zachowania ludzi czasów średniowiecza mieszkających w niemczech i włoszech. Tworzy obraz tamtejszych czasów. Opisuje dokładnie każdego bohatera mówiąc nam co dla niego jest ważne, czym się kieruje w swoich działaniach. Całość czyta się lekko, a fakty historyczne będące tłem dodają autentyczności książce.

Refleksie: Chcielibyśmy, żeby Falko jako syn zrównoważonej i roztropnej Marii zachowywał się jak jego matka. Chłopak jak to każdy młodzieniec w jego wieku popełnia wiele błędów. Czytając zastanawiamy się jak można było tak postąpić? I to jest autentyczność tej książki- ludzie tacy są, popełniają najgłupsze błędy. Autorzy nie musieli się silić na niespotykane zachowania bohaterów, a postawili na typowo ludzkie zachowania. Czasami miałam wrażenie że fabuła jest przekombinowana, że główni bohaterowie zbyt blisko znaleźli się głównych wydarzeń- koronacja Fryderyka III na cesarza, że grono spiskowców jest zbyt wąskie. Rozterki głównego bohatera, które były nie do ogarnięcia zbyt łatwo dało się rozwiązać, a zakończenie było zbyt szczęśliwe. Z drugiej strony wolę szczęśliwe zakończenia bo te złe męczą mnie potem tygodniami:)

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: Zdecydowanie TAK

Ocena: 5/5


niedziela, 22 września 2013

Córka nierządnicy- Iny Lorentz

Die Töchter der Wanderhure
(Die Töchter der Wanderhure)
Już nie wiem jak to się stało. To coś w rodzaju nałogu kazało mi sięgnąć po koleją część "Nierządnicy". Nie żałuje każdej minuty poświęconej na tą książkę.

Bohater: Trudi Adler, córka Marii i wolnego rycerza Michała Adlera.

Miejsce akcji: Kibitzstein w Niemczech, Niemcy, Austraia XVw.

Wątek: Minęło dwanaście szczęśliwych lat dla Marii i Miachała, którym wiatr nie zawsze sprzyjał. Dzieci zaczęły dorastać, a przede wszystkim Trudi, która jest już w wieku w którym okoliczni młodzieńcy zaczynają się starać o jej rękę. Ślepo zakochuje się w Georgu z Gressingen i nie wie, że to właśnie jej ukochany będzie po części sprawcą kłopotów jej rodziny. Kibitzein jest oblegany przez zawistnych sąsiadów będących w zmowie z prałatem Cyprainem Pratzendorferem, którzy za rozkazem nowego biskupa Wurzburga Gotfryda Schenka zu Limburg, chce odebrać jej lenno i zgromadzone posiadłości. Trudi potajemnie wyrusza w podróż do Gessu by wstawić się za jej matką i Kibitzein u króla Fryderyka. 
  
Sposób w jaki została napisana książka: Powieść jest wciągająca i trzymająca w napięciu. Jest bardzo autentyczna przez tło historyczne i  wplecenie średniowiecznych obyczajów. Każda z postaci jest indywidualna i do końca nieprzewidywalna jak w codziennym życiu. Dlatego ta saga jest bardzo autentyczna i zapewne jest to powód dlaczego tak przypadła mi do gustu. 

Refleksie: Trudi odziedziczyła po matce odwagę i siłę charakteru. To czwarta z cyklu książek o kobietach, które mimo, że są uznane za słabą płeć, a w czasach średniowiecza nie miały zbyt dużo do powiedzenia; biorą życie w swoje ręce i nie czekają na to jak ich los sam się odmieni. Te książki napajają wiarą w siebie i skłaniają do refleksji nad tym co jest ważne w naszym życiu. Do tego są pełne przygó i rosterek życiowych z jakimi zdaża nam się spotykać.

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: Zdecydowanie TAK

Ocena: 5/5






sobota, 21 września 2013

Testament nierządnicy- Iny Lorentz

Das Vermächtnis der Wanderhure
Testament Nierządnicy (Das Vermächtnis der Wanderhure)
Korciło mnie, próbowałam się powstrzymać, żeby poświęcić czas na coś innego.. ale nie dałam rady i sięgnęłam po kolejną część "Nierządnicy"

Bohater: Maria Adler córka kupca z Konstancji, żona wolnego rycerza Michała Adnera, matka Trudi.

Miejsce akcji: Niemcy, Rosja, Konstantynopol XVw.

Wątek: Po odnalezieniu Miachała, który został uznany za zmarłego podczas wojny z hustynami para wiedzie spokojne życie wraz z ich córką Trudi i zaprzyjaźnionymi osobami, które spotkami na swojej drodze. Maria spodziewa się kolejnego dziecka. Postanawia przed poroem odwiedzić swoją przyjaciółkę Hiltrud z Reinsborn. Podczas drogi powtotnej zostaje porwana. Podczas gdy zostaje przez wszystkich uznana za zmarłą jest więziona. Rodzi chłopca, który ma zostać pionkiem w grze jej rywalki, a sama jako niewolnica zostaje wysłana pod pokładem statku w głąb Rosji.
  
Sposób w jaki została napisana książka: Powieść jest lekka, wciągająca- jak wszystki książki tej pisarskiej pary. Opisuje XVw świat, kulturę, wierzenie i zwyczaje. Mówi o wartościach ówczesnego świata i sklania do refleksji nad naszym życiem.

Refleksie: Kolejna dobra książka. Nie tak zaskakująca jak "Nierządnica" ale nie ma się co dziwić zawsze tą najbardziej zaskakującą będzie ta, którą pierwszą przeczytamy autorstwa Iny Lorenz. Szokujące jest cofnięcie się w czasie i osadzenie w średniowieczu. Nieoczekiwanie po jakimś czasie beztrosko tak podróżujemy, przyglądając się budynkom, ludziom i tamtejszej kulturze. Szczegółowe opisy sprawiają, że nie mamy ochoty opuszczać tamtego miejsca. Będę się powtarzać ale.. bez wątpienia polecam!

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: TAK

Ocena: 5/5




piątek, 20 września 2013

Kasztelanka- Iny Lorentz

Die Kastellanin
Kasztelanka (Die Kastellanin)
Znalazłam chwilę czasu i postanowiłam przeczytać kolejną część Nierządnicy.

Bohater: Maria Adler córka kupca z Konstancji, którą ułaskawił Cesarz Zygmunt i jej mąż Michał Adner, który został odznaczony przez Cesarza za zasługi tytułem kasztelana i ziemią (mimo, że był prostym synem szynkarza).

Miejsce akcji: Niemcy- Czechy w latach 1419-1423

Wątek: Małżeństwo Adnerów wiedzie spokojne sielskie życie pełniąc funcję kasztelana i jego żony, do póki przychodzi wiadomość od cesarza Zygmunta o wezwaniu do prowadzenia na wojnę z husynami powołanego wojska. Michał wyjeżdża, a po jakim czasie przychodzi wiadomość do Marii o zasługach w walce męża, o mianowaniu go na Niezależnego Rycerza, a potem o jego śmierci. Kobieta nie jest w stanie uwierzyć w jego śmierć. Postanawia wyruszyć na wojnę z kolejnymi oddziałami wezwanych do walki żołnierzy w przebraniu marketerianki.
  
Sposób w jaki została napisana książka: Powieść ma ciekawą, wciągającą fabułę. Nie jest płytką, bezbarwną opowieścią, a nasiąkniętą faktami historycznymi, intrygą. Czyta się ją bardzo szybko. Składnia do refleksji.

Refleksie: Kolejna dobra książka pary literackiej ukrywającej się pod pseudonimem Iny Lorenz. W naturalny i lekki do przyswojenia sposób przedstawia średniowieczną historię, kulturę i obyczaje. Bez wątpienia polecam!

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: TAK

Ocena: 5/5


kolejność czytania sagi Nierządnica (Die Wanderhure)

Wiele osób zastanawia się w jakiej kolejność powinno się czytać sagę Nierządnica Iny Lorentz. Szczerze powiem, że sama miałam z tym problem. Z uznaniem, że jaką drugą powinnam przeczytać Kasztelankę nie miałam problemu, później było pod górkę.. Szperałam po stronach internetowych i trochę dzięki podpowiedziom, a trochę dzięki dedukcji udało mi się ustalić kolejność i przeczytać całą serię.

Kolejność sagi Nierządnica (Die Wanderhure)
- Nierządnica (Die Wanderhure)
- Kasztelanka (Die Kastellanin)
- Testament Nierządnicy (Das Vermächtnis der Wanderhure)
- Córka Nierządnicy (Die Töchter der Wanderhure)
- Córy Grzechu (Töchter der Sünde)



Poniżej okładki polskiego wydania powieści
Kolejność czytania Nierządnicy


Hasłem Nierządnica określam całą sagę, ale tak naprawdę jest to tytuł pierwszej części. Jednak jest ona na tyle charakterystyczna, że potocznie określamy nią pierwszą część jak i całą serię. 

 Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli styczności z tymi książkami. Gwarantuję, że szybko o nich nie zapomnicie. Po przeczytaniu pierwszej części wpadniecie w nałóg. Ja nie mogłam się oderwać od każdej z nich. Zastanawiam się czy powstanie kolejna szósta część? Chciałabym. Z jednej strony wygląda jakby wszystkie wątki zostały zakończone ale z drugiej strony pisarze są pomysłowi i za każdym razem zdawało się, że już więcej nic nie można dopisać do losów Marii i jej rodziny.

czwartek, 19 września 2013

Nierządnica- Iny Lorentz

 Die Wanderhure
Nierządnica (Die Wanderhure)
Chciałam przeczytać coś innego i w poszukiwaniu dobrej literatury w necie natknęłam się na ten tytuł. Zaciekawiło mnie krótki opis fabuły książki.

Bohater: Maria Scharer córka Konstantyńskiego kupca. Gdy ją poznajemy ma 17 lat.

Miejsce akcji: Konstancja i inne miejscowości w Niemczech w latach 1410-1415

Wątek: Maria zostaje wydana za szanowanego prawnika- nieślubnego syna hrabiego Hendryka von Keilburga- Ruppertusa Spendidusa. Nie domyśla się, że ślub jest tylko przykrywką do przejęcia podstępem majątku jej ojca przez narzeczonego. Maria w nocy poprzedzającej dzień jej ślubu zostaje posądzona o nierząd, zamknięta w celi i zgwałcona, a nazajutrz osądzona, ochłostana na oczach mieszkańców i wygnana z miasta. Ledwie żywą znajduję ją wędrująca prostytutka, która lituje się nad nią i pomaga jej dojść do siebie. Maria zaczyna pięcioletnią tułaczkę, podczas której przygotowuje się do zemsty na narzeczonym. Aby przeżyć jest zmuszona pracować jako nierządnica.
  
Sposób w jaki została napisana książka: Książkę czyta się z zapartym tchem. Od pierwszych stron wciąga czytelnika, który wędruje z Marią po Niemczech i przygada się temu co widzi. Literatura zawiera wiele  elementów historycznych, które tylko umacniają fabułę.

Refleksie: Znakomita powieść o której nie można przestać myśleć. Było mi bardzo ciężko odkładać ją na bok by wykonać jakieś obowiązki domowe. Na jej przeczytanie poświęcałam każdy wolny czas. Zakończenie przeczytałam dwa razy. I napewno przeczytam tą książkę jeszcze raz.

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: TAK

Ocena: 5/5

Izy Lorentz czyli książki, które nie dają o sobie zapomieć

Iny Klocke and Emar WohlratNiemieckie małżeństwo Iny Klocke i Elmar Wohlrat są autorami licznych powieści, które nie w długim czasie stały się bestsellerami. Poznali się w Monachium podczas pracy w dużym towarzystwie ubezpieczeniowym jako informatycy. Obydwoje od zawsze interesowali się literaturą i pisali dla siebie. Wspólnie wydali kilka książek dla dzieci, po czym ukazały się ich pierwsze powieści historyczno-przyrodnicze takie jak Die Kastrain, Handlarka złotem (Die Goldhandlerin), Nierządnica (Die Wanderhure), które przyniosły im rozgłos z niemczech i zostały przetłumaczone na kilka innych języków. Od 2007 roku pracują jako wolni pisarze i sami o sobie mówią, że mają jeszce wiele pomysłów na nowe powieści...