Popularne posty

piątek, 31 października 2014

Płomienna narzeczona- Iny Lorentz



Wakacje minęły i w chwili oddechu przyszła tęsknota za dobrą lekturą. Cóż by tu przeczytać jak nie coś Iny Lorentz?

Bohater: Irmela, młoda hrabianka o niewyróżniającej się urodzie, obdarzona za to inteligencją, silnym charakterem i intuicją.

Miejsce akcji: Niemcy- Czechy, XVII w.

Wątek: Podczas najazdu Szwedów w głąb Niemiec mieszkańcy uciekają ze swoich rodzinnych miejscowości w stronę Czech aby uchronić się przed grabieżą i brutalnością najeźdźców. W taką podróż przeważnie wybierają się zamożniejsi mieszkańcy, jednak nie wszystkim udaje znaleźć miejsce w przepełnionych miastach na szlaku do Czech. Zdarza się, że w drodze zostają napadnięci przez zgraje żebraków lub samych Szwedów. Ten właśnie los spotkał główną bohaterkę. Jej samej, grupce kobiet i synowi sąsiada udało się uciec podczas gdy pozostali uczestnicy tej eskapady (w tym ojciec dziewczyn), nie zdążyły skryć się w lesie po ostrzeżeniu przez Irmelę, która usłyszał z daleka tętent nadjeżdżających koni wroga. Ten zbieg wydarzeń sprawia, że hrabianka zostaje pod opieką przyszywanej babki, która od dawna marzy o tym by majątek jej przyszywanego syn znalazł się w jej rękach.
 W ówczesnych czasach zajmowanie się czarną magią czy nawet zielarstwo są uznawane za spółkowanie z szatanem. Osoby przyłapane na czynieniu czarów lub nawet tylko podejrzewane czekały tortury i spłonięcie na stosie. Irmela zostaje oskarżona o czarnoksięstwo. Musi szybko dorosnąć, zabrać los w swoje ręce i przeciwstawić się tym, którzy chcą ją skrzywdzić
 
Sposób w jaki została napisana książka: Książki Iny Lorentz cechują się wciągająca fabuła, tłem historycznym, dużą ilością wiedzy o kulturze opisywanych czasów. Taka jest i ta książka.

Refleksie: Autorzy oprócz tematu najazdu Szwedów na Europę poruszają temat zachwiania wiary katolickiej. Mówią o ciemnocie ludzi, o wierze ludności w moce nadprzyrodzone i karze jaka spotykała tych, którzy podawali się za magów czy czarownice. Strach przed diabelskimi mocami był tak wielki, że oskarżona o czary spłonąć na stosie mogła nawet zielarka.

Po przeczytaniu kilku książek autorów można się domyślić rozwoju zdarzeń. To takie jedno moje zastrzeżenie. Myślę, że zbyt pobieżnie był potraktowany wątek Ludwika Gibichena i jego relacji z Irmelą.

Czy przeczytałabym tą książkę jeszcze raz: TAK

Ocena: 10/10


środa, 15 października 2014

Nierządnica w kioskach?


Ogromnie się zdziwiłam widząc zapowiedź pojawienia się w kioskach sagi Nierządnica jako dodatek do faktu. Różne myśli chodziły mi po głowie. Od razu nie wiedzieć czemu miałam negatywne odczucia. Czemu akurat powieść Iny Lorentz?

Okładka
Strona wizualna zbioru nie jest przekonywująca. Dlaczego okładki kioskowych wydań są momentami po prostu brzydkie? Brzydka jest też okładka książki z sagi o numerze 1. Książka jest zjawiskowa; łączy historię, przygodę, dobrą fabułe i trzyma w napięciu czytelnika. Główna bohaterka jest dziewczyną o anielskiej urodzie, która zostaje wciągnięta w wir wydarzeń w którym nieślubny syn pewnego hrabiego zamierza położyć ręce na jej majątku, a ją samą oskarżyć o nierząd. Okładka kioskowej wersji zupełnie nie pasuje do nastroju powieści czego nie można powiedzieć o oryginalnych okładkach, które oddają nastrój czasów, a po uważniejszym przyjrzeniu się możemy dostrzec nawet pocięcia pędzla w draperiach szat i nakładanie się kolorów. Okładki zostały zaprojektowane z wyczuciem i smakiem czego nie można powiedzieć  okładkach kioskowej wersji.


Kolejność czytania Nierządnicy


Co to za 33 książki?
W internecie szukałam odpowiedzi jakie książki weszły w skład sprzedawanej sagi. Na ilustracjach można się dopatrzeć liczby 33 jako najwyższego numerka. Czyżby były tam książki wcześniej nie opublikowane w Polsce? Takie których nie miałam szansy nigdzie indziej dostać? Zdziwiły mnie tytuły książek, których nie kojarzyłam: "Między życiem, a śmiercią", "W nieznane", "Skutki uboczne" itd. Ale później przyszło oświecenie. Wszyscy, którzy czytali sagę w wydaną przez Sonia Draga wiedzą, że książek w tej serii jest pięć: "Nierządniaca", "Kasztelanka", "Testament Nierządnicy", "Córka nierządnicy", "Córy grzechu", a po krótkim zastanowieniu przyjdzie im do głowy, że te 33 książki wydania kioskowego Nierządnicy to po prostu rozdziały powieści w oryginalnym wydaniu. Tylko pytanie z ilu książek to rozdziały? No niestety tu wydawca nie postarał się, odpowiedź brzmi: z trzech. Trudno było rozszyfrować o co chodzi z tymi rozdziałami bo oryginalne rozdziały mają zupełnie inne nazwy, a dodatkowo przeważnie rozdziały są również dzielone by  kolekcja miała więcej książek..

Plusy i minusy
Saga Nierządnica to jedna z najlepszych powieści niemieckich autorów. Jej pojawienie się w kioskach może mieć pozytywne jak i negatywne skutki. Mi od razu nasunęła się myśl, że  uznają ją za harlequina i ta etykietka przyklei się do tej serii na dobre. Jedyny plus jest taki, że powieść zyska jakiś rozgłos. Minusów natomiast jest więcej ale o tym poniżej.


Co się bardziej opłaca? 
Kupująć 33 książki (dodajmy sobie licho wydane) pierwszy z 1zł, a kolejne za 9,99zł wydamy 317,8zł. Zamawiając całą prenumeratę w najtańszej opcji zapłacimy 288zł. No i teraz haczyk: kupując całą serię mamy tylko trzy książki z sagi Nierządnica: "Nierządnice", "Kasztelankę", "Testament nierządnicy", a gdzie dwie pozostałe zamykające historię Marii? Zwykłe wydanie książki kupimy w księgarni już za niecałe 30zł. Tak więc za to co oferuje nam wydawca powinniśmy zapłacić max 100zł. Za 5 książek w internecie zapłacimy 150zł, a nie 288! Książki będą starannie zaprojektowane, wydrukowane i pięknie będą się prezentowały na półce, a dodatkowo nikt ze znajomych nie posądzi Cię o czytanie romansideł.

Niestety trudno trafić na coś dobrego w kiosku i lepiej tradycyjnie odwiedzać księgarnie.